Niisiis , tagasi blogis ja tuleb ülevaade meie tegemistest esimesel nädalal. Kuid võin juba öelda, et amsterdamsalsed on toredad!! marit siin juba suurest kannatamatusest hakkas oma blogi pidama.. Niisiis pühendaks selle sissekande Maritile.
Jõudsime hommikul vara ilusasti Hollandisse. Lennuk natukene hilines, kuna Amsterdam on pilves ( ja siinsed elanikud ka).
Schipoli lennujaamast olin kuulnud jutte, et pidavat olema üks kõige ilusamaid..ei olnud nüüd nii väga ilus ta midagi. Täiesti tavaline. Aga suur oli küll. Pidime oma kohvrite kättesaamiseks maha kõndima vist vähemalt kilomeetri, kui mitte rohkem. Kohvreid ootasime ka parasjagu, sest neid ei laetud lennukilt eriti kiiresti maha.
Õnneks ei olnud rongipeatus lennujaamast kaugel, saime piletid ostetud ja isegi õige rongi peale mindud.
Amsterdami central station ehk keskrongijaam on ka ikka väga suur...ja ilus vanaaegne. samas seal on ka metroojaam, trammid ja bussid kaa. Jätsime oma kohvris rongijaama pagasihoidu ja liikusime kesklinna poole, odavat hostelit otsima. Keegi mulle kunagi mainis, et Amsterdam haiseb-tal oli õigus. Siin on igasugu imelikke lõhnu ja haise, enamus sellest vist kanep. Linn ise on kirju, palju poode, cofee shoppe, inimesi (mehi on kuidagi eriti palju) ja muidugi rattaid. Oleme Gleaga siiamaani elusalt pääsenud ratturite rataste alt, kuid paistab, et mingil hetkel me lihtsalt jääme kellelegi ette. Loodame siis vähemalt, et meid ajab oma rattaga alla mõni kena poiss või inimene, kellel on korterit üüriks pakkuda.
Amsterdamis on palju bookinghouse ehk siis kohti, kus nad pakuvad sulle erinevates hostelites ja ööbimiskohtades broneerimisvõimalust. Ühes käisime nõu kusimas, pidi odavamalt tegama jne. Võtsime brošüüri kaasa ja läksime ise otsima. Kõndisime mööda tanavaid ja vaatasime ringi, otsides tänavasilte ja hosteli nime, kui pilgu taevast alla tõime, märkasime poolpaljaid naisi akende peale seismas... Omale märkamatult olime sattunud punaste laternate rajooni, või mingisse osasse sellest. Igatahes me ehmusime ja mõtlesime, sinna kanti küll hostelisse ei taha minna. Lõpuks siiski leidsime hosteli mida otsisime Selgus, et seal tehakse odavat hinda ka ilma eelneva broneeringuta..ohh ime! Valvelauas oli mees , kes arvas, et me oleme Eestist, lubas meile eriti hea hinna teha seetõttu : D.
Me otsisime veel ja leidsime veel odavama koha..sobib meile. Aga endiselt tahaks saada oma elamispinda, hetkel on veel väga turisti tunne, samas me oleme olnud siin vaid paar päeva, ei saagi kohe kohalik olla!
Käisime oma kohvritel rongijaamas järgi ja vedasime kumbki oma 30 kg käeotsas mööda Amsterdami hostelisse. Ma ei tea mis hollandlastel kitsaste treppidega on..igatahes väga kitsad ja järsud. Üldse mitte sobivad gigantsetele kohvritele. Kahepeale saime siiski vedmisega hakkama. Meie hosteli tuba oli väike, kui te teate kui väike on minu tuba kodus, siis kujutage ette seda pea poole väiksemana. Ehk siis elasime Gleaga kapis oma kohvrite otsas. Voodit jagasime ka, vähemalt see oli hea ja suur. Wc ja dušš olid teiste hotelliinimestega jagamiseks, kuid me ei näinud eriti kedagi teist.
Kohe kui kohale jõudsime hakkasime netist elamispinda otsima. Nagu kaks spiooni istusime läpakate taga ja askeldasime. Suur aken oli ka toas, niiet snaiprid võiksime ka olla.
Kuna me jõudsime Amsterdami nii vara, siis olid siin enamus kohad veel kinni. Meil oli tunne, et kell on juba kolm päeval, kuigi oli alles 12. Hollandlased ei pidavat lõunasöögist eriti lugu, seega ka suuremad söögikohad olid suletud. Lõpuks leidsime ühe pubi, kus saime midagi natukene hamba alla.
Käisime veel linna peal ringi ja siis läksime raamatukokku, sest seal pidi tasuta wifi olema. No see wifi kasutamine oma läpakaga oli täiesti tsirkus omaette... Raamatukogu ise oli ilus ja kena, pidi Beneluxi suurim olema. Esimesel korrusel fuajees oli klaver, mida võisid kõik oskajad mängida. Parajalt istus selle taga üks kena noormees, kes oskas ka klaverit väga hästi mängida, hiljem kuulsime ka Amelie filmimuusikat...mõnus. Vastandiks igatahes rangele reeglile, et raamatukogus peab vait olema.
Nii..oma läpakatega me algselt wifisse ei saanud ja otsustasime minna abi küsima. Selgus, et enne peame end lauaarvuties registreerima, siis tagasi infolauda minema ja siis sealt nad annavad juhendi vastavalt erinevatele operatsioonisüsteemidele, kuidas seda wifit tööle saada. Glea sai 18 lk juhendit, mina sain 18 puntki, mida tuli täita. Lõppkokkuvõtteks võib öelda, et netti me oma läpakatega ei saanud!
Jalutasime veel linna peal, sõime õhtuks friikartuleid ja lõpetasime õhtu hostelis. Päevase askeldamise peale oli minu põiepõletik tagasi hullemaks läinud, niiet mina jooksin enne magamajäämist pidevalt vetsu vahet. Suht tüütu.
Järgmine päev saime vähemalt kaua magada, niiet lasime lõunani. Hommik algas muidugi meilide ülevaatamisega, et äkki on keegi korteri asjus vastanud. Ja oligi..kuna mökutasime hostelis nii kaua, siis leppisime uue võimaliku elukoha ülevaatasime kella kaheks. Me ei olnud selleks ajaks Amsterdami ühistranspordiga veel eriti tuttavad ja seetõttu otsustasime minna jala. Google mapsist vaatasime, et tunniga peaks kohale jõudma. Meil oli aega kaks tundi, mõtlesime, et jõuame tee pealt midagi süüa osta ja siis rahulikult jalutada. Lõppkokkuvõtteks (jällegi) kulus meil kaks tundi kohalejõudmiseks, sest lisaks ühistranspordile, ei ole me eriti tuttavad ka tänavate süsteemiga. Süüa me vahepeal ei jõudnud...korter sai üle vaadatud ja pidime asja veel kaaluma. Otsutada oli siiski vaja külaltki kiiresti, sest oli ka teisi kandidaate kohale.
Vahepeal oli minu põiepõletik läinud hullemaks ja otsustasin minna apteeki abi küsima. Apteegist ei saa pea ühtegi rohtu ilma retseptita (siin on eraldi apreegid ja rohupoed , apteegist saab kangemat kraami ja rohupoest muid asju). Apteegist anti mulle kaks visiitkaarti artsi juurde, millest üks oli sel päeval suletud. Helistasin teisele arstile, ehk siis koha nimi oli Turistdokor, ja sain aja kohe samaks päevaks. Pool tundi oli aega, et võtta hostelist ravikindlustuskaart ja minna arsti juurde, kelle asukohta me täpselt ei teadnud. Muidugi läksime jala ja kasutasime Glea Eestist ostetud turistikaarti. Jõudsime artsi juurde siiski enamvähem õigel ajal.
Astusime sisse ja seletasin valvelauas istunud tädile ära miks ma siin olen, et rääkisin telefonis enne ühe mehega jne. Selle peale andis sama tädi mulle topsi pihku ja ütles, et wc on seal. Natukene imelik tundus, et valvelaua tädi ei suunanud mind ülds edasi vaid juhendas ise vägesid. Võttis proovi ja tegi testi seal samas kõrval laual olnud aparaadiga. Tulemused ei olnud üllatavad-mul oligi põiepõletik või nuuh enamvähem see. Sel ajal kui ta mulle retsepti antibiootikumide jaoks kirjutas rääkisime juttu, sain aru, et ta ise on muusik(!) ja on kunagi ammu isegi Tallinnas käinud. Soovitasin tal uuesti tulla!
Retsept käes, liikusime lähima apteegini, kust saime rohu ilusati kätte. Ja asja juures oli hea asi see, et ma ei pidanud maksma ei visiiditasu ega üüratut hinda ravimi eest, nagu ma enne valesti olin kartnud. Tabletid mõjusid pea koheselt-super! Kuigi ma söön neid siiamaani ja pean tegema seda kuni nädala lõpuni, võin öelda, et wc uksi ma enam nii palju ei kuluta!! Milline kergendus.
Samal õhtul käisime itaalia restoranis söömas ja saime kõhud väga täis. Öö möödus jällegi hostelis.
vahepea olime leidnud omale öömaja diivanisurfi kaud ehk couch surfingu saidilt. Järgmisel päeval lahkusime hostelist, viisime oma kohvrid jällegi rongijaama hoiule ja "töllerdasime" kuni õhtuni linnapeal, sest meie võõrustaja oli alles kella kuuest kodus. Käisime ka koolist läbi, kuid seda inimest ei olnudki koolis, keda näha oli vaja. Ja nagu varemgi, osustasime me ka kooli jala minna. Minu saapakontsad on igatahes juba läbi kulunud ja lisakontsaplekid unustasin kodust kaasa võtta.
Kella kuue ajal liikusime oma ööbimiskoha juurde, ehk siis 20 minutit Amsterdami keskelt metrooga kagu suunas. Muidugi olid meil megagigasuured kohvrid kaasas. Ööbimispaigaks on Lasnamäe sarnane magalarajoon, kus majad om väga suured , kuid mitte tingitama niisama kõrged kui Eestis. Samas me elame kümnendal korrusel. Meile öeldi , et see linnaosa on geto.. Hommikul oli seal natukene imelik ringi käia, kuna olime pae ainukesed valged inimesed :D
Meile öömaja andja oli 26 aastane Marcus, kes ise on pooleldi kreeklane. Hästi tore poiss, rääkisime mitu tundi ja siis läksime magama. Tal on neljatoaline korter, kus lisaks temale elab veel kaks inimest. Ühte toakaaaslast nägime, kes ütles meile tere ja läks oma tuppa, teda me eriti rohkem ei näinudki. Marcus ütles, et ta on ka teda umbes sama palju näinud kui meie. Teist toakaaslast kodus ei olnud.
Järgmisel päeval meil plaane ei olnud, saime kaua magada. Hommikuks olid kõik teised lahkunud ja olime korteris üksi. Otsustasime linna peae sööma minna, sest midagi paremat niikuinii teha ei olnud. Metroojaamas oli korraks raskusi pileti soetamisega, me ei teadnud millist otsa, kuid lõpuks ostsime chip kaardi. Nüüd oleme nagu kohalikud, kellel on korralik transpordipilet ja me ei ta iga kord 2.60 pileti eest maksma. Kuigi mina siiski tahan väga ratast saada, Glea veel kahtleb, sest rattasõit Amsterdamis on kohati ekstreemsport. Aga sellest mõni teinekord.
Linna jõudes läksime hiinalinna sööma, leidsime ühe hea ja küllaltki odava koha. Kõht sai väga täis. Siis töllerdasime kuni õhtuni linnapeal. Vahepeal taipasime, et meil ei ole enam järgmiseks ööks elukohta ja hakkasime hosteleid otsima. Nädalavahetus oli tulemas, seega olid küik kohad kinni ja nneed mis kinni ei olnud, küsisid hingehinda. Olime hetkeks ahastuses oam kodutuse staatusest. Otsustasime sisse astuda esimesse hostelisse ja küsida neilt tuba. Ohh rõõmu, saimegi kahese toa koos hommikusöögiga hea hinnas eest. Ahastus läks üle.
Kuue ajal saime Marcusega kokku, kes näitas meile nö. kuumimat meelelahutuskohta Amsterdamis- Leidseplein. Pärast istusime pubis, kes jõi rummi, kes jõi õlut. Tore oli.
Kui kümne ajal koju jõudsime oli Marcuse teine toakaaslane ka sinna jõudnud- Tim. Samuti hästi ore inimene. Ilmselgelt Amsterdamis ongi ainult toredad inimesed. Rääkisime jälle juttu, kuni oli aeg magama minna. Õhtul ütles Marcus, et me võime ka tema juurde kauemaks jääda kui vaja..nii vahva.
Reedel pidime kooli minema. Oli esimene tutvustus. Nii...meie kursus- ühtekokku 15 inimest. Neli saksamaalt, kaks belgiast, kaks hispaaniast, üks tsehh, üks sloveeniast, meie kaks..osad olid veel puudu esimesel päeval. Ja üllatus, üllatus- meie kursusel on jällegi vaid üks poiss. Rasta patsidega ja igast võimalikust kohast rõngastatud saksa poiss Toni. Muidu tundusid kõik toredad, esimesel päeval eriti lõimuda ei jõudnud. Nagu tavaks saanud, siis töölerdasime jälle linna peal kuni õhtuni. Marcus oli mõned sõbrad külla kutsunud ja siis tegime kõik koos süüa, jõime veini ja rääkisime juttu. Toit maitses hästi, vein maitses ka hästi ning seltskond oli super.
Laupäev oli tegus päeva. Hommikul läksime oma uut elukota üle vaatama. Kohtusime Moniekiga (neiu kelle käest korteri saime), maksime talle pool üüriraha ja saime võtme kätte. Vahepeal käisime linnas söömas ja siis liikusime Katrini juurde, kes on meid väga palju aidanud ja mul on väga hea meel, et juhuste ja heade inimeste läbi temani jõudsime. Katrin elab meist viie minuti kaugusel. Katrin ise on hästi lahe ja hea jutuga, väga kihvt inimine. Tema käest saime narivoodi, mõned tekid, linad ja nõud. Stardikomplek, ilma milleta peaksime oma riiete all magama ja näppudega sööma. Katrin oli meile tellinud ka kolimisauto, mille juht oli lätlane. Väike maailm :D. Koos lätlasega vedasime voodijupid ja asjad uude kohta, saime lätlase numbri (kena noormees oli :), ta lubas meid kahe kuu pärast jälle aidata, aga siis juba odavamalt ja mitte läbi kolimisfirma, vaid oma semudega. Pidi ka meile rattad sebima kui vaja. Tore ju.
Käisime veel linna peal söömas ning liikusime Marcuse juurde, et end korda sättida õhtuse peo jaoks. Pidu toimus meie uues elukohas ja oli suurepäraseks võimaluseks kohtuda inimestega , kes meiega ühes majas elavad. Siin elavad ka noored tudengid enamjaolt. Ei peagi vist mainima, et kõik inimesed on jällegi toredad ja lahedad jne.
Peost nii palju, et kohal käis politsei ja me jõudsime koju hommikul kell seitse.
Pühapäev oli uimane päev. Tim nägi meie nägusid hommikul ja tegi meile sooje võileibu. Nii armas.
Pakkisime oma kodinad kokku, jätsime Marcuse ja Timiga hüvasti, lubasime nad soolaleivale kutsuda ning nüüd elame juba uues kohas. Hea on omada oma kodu, mis siis, et ajutiselt. Kuigi peab mainima, et juba on kahju siit kahe kuu pärast lahkuda. Mõnus pesa. Kui nari kokku saame pandud, siis lisan ka mõned pildid.
Selline oli siis esimene nädal Amsterdamis (lühidalt). Eks ma katsun nüüd siia tihedamini kirjutada, kud liiga tihti ka ei saa, elada on ka vaja :D.
Üks vingumine ka siia otsa. Mu armas kallis fotokas keeldub koostööst. Ta ei tee välguga pilte, mis tähendab, et ma saan pildistada ainult valges ja mitte väriseva käega. Jama. Uut fotokat on vaja. Samas Ewoud lubas vaadata mu fotoka üle, äkki ta oskab aidata!
Saldejumps ja tsau! Kirjutamiseni,
Mae